Zakonnicy i świeccy

1. s. Bożena Stencel FMM
Jest franciszkanką, misjonarką Maryi. Pochodzi ze Stężycy. Żyła w Amazonii brazylijskiej, wraz z innymi siostrami ze swojego Zgromadzenia. Jest tam 28 sióstr z 8 narodowości w 5 wspólnotach. Od początku pobytu w Brazylii pracowała w duszpasterstwie. Struktura Kościoła w Brazylii dzieli się na 17 regionów.  Region siostry Bożeny „Północ 1” rozciąga się na ogromnym obszarze 1 403 206,6 km2 (ponad cztery razy większy niż Polska), pokrytym dżunglą i poprzecinanym niezliczonymi rzekami. Gęstość zaludnienia jest niska, zaledwie 2,1 mieszkańca na km2. Większość ludności skupia się w miastach, z których największym jest Manaus (ok. 2 miliony mieszkańców). Do tej pory tutejsze powołania kapłańskie i zakonne nie są zbyt liczne, lecz istnieje duży wysiłek na rzecz budzenia i formacji powołań lokalnych. Siostra Bożena pracowała w Instytucie Teologicznym w Manaus, którego celem jest formacja teologiczno-duszpasterska kandydatów do kapłaństwa z całego regionu „Północ 1” oraz kandydatów do diakonatu stałego i ludzi świeckich z Archidiecezji w Manaus. Od 2011 roku przebywa w Rzymie na studiach.

2. s. Jolanta Ossowska  FMM
Franciszkanka, pochodzi z Gniewu. Pracuje w Meksyku.

3. s. Joela Schweda CSSE
Siostra ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety pochodząca z miejscowości Piece. Pracuje w boliwijskiej placówce Sióstr Elżbietanek w Sucre położonej na wysokości 2800 m n.p.m.

4. br. Mariusz Pruszak OFMConv
Brat Mariusz jest franciszkaninem, pochodzącym z Tczewa. Pracuje w Brazylii, w miejscowości Jurua, centrum brazylijskiej Amazonii.

 

Jeśli macie jakieś informacje o misjonarzach pochodzących z naszej diecezji, a o których tutaj nie napisaliśmy, to bardzo proszę o wiadomość: kkm.pelplin@gmail.com.

Dodaj komentarz


*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *