II Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan

  W sobotę 5.11.2016 wraz z Ks. Prefektem Arkadiuszem Drzycimskim uczestniczyliśmy w II Europejskim Kongresie w Obronie Chrześcijan, organizowanym przez p. prof. Ryszarda Legutko.

img_0881

I Edycja Konkursu Misyjnego Diecezji Pelplińskiej

Zapraszamy Was do wzięcia udziału I Edycji Konkursu Misyjnego Diecezji Pelplińskiej. Konkurs   „Idźcie i głoście”  odbywać się będzie w diecezji pelplińskiej i skierowany jest do wszystkich uczniów oraz nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjalnych. Organizatorami i realizatorami Konkursu jest Papieskie Dzieła Misyjne Diecezji Pelplińskiej, Kleryckie Koło Misyjne przy Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji ...

pum b.cz

Diecezjalny Kongres Misyjny Dzieci w Pelplinie

15 października br. w Pelplinie odbył  się Diecezjalny Kongres Misyjny Dzieci. To misyjne świętowanie było przygotowaniem do zbliżającej się Niedzieli Misyjnej i  Tygodnia Misyjnego. Wzięło w nim udział około 700 osób z całej diecezji pelplińskiej. Kongres rozpoczął się Mszą Świętą w katedrze pelplińskiej pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla. Modlitwie towarzyszyła misyjna ...

102

s. Bożena Stencel FMM
Jest franciszkanką, misjonarką Maryi. Pochodzi ze Stężycy. Żyła w Amazonii brazylijskiej, wraz z innymi siostrami ze swojego Zgromadzenia. Jest tam 28 sióstr z 8 narodowości w 5 wspólnotach. Od początku pobytu w Brazylii pracowała w duszpasterstwie. Struktura Kościoła w Brazylii dzieli się na 17 regionów.  Region siostry Bożeny „Północ 1” rozciąga się na ogromnym obszarze 1 403 206,6 km2 (ponad cztery razy większy niż Polska), pokrytym dżunglą i poprzecinanym niezliczonymi rzekami. Gęstość zaludnienia jest niska, zaledwie 2,1 mieszkańca na km2. Większość ludności skupia się w miastach, z których największym jest Manaus (ok. 2 miliony mieszkańców). Do tej pory tutejsze powołania kapłańskie i zakonne nie są zbyt liczne, lecz istnieje duży wysiłek na rzecz budzenia i formacji powołań lokalnych. Siostra Bożena pracowała w Instytucie Teologicznym w Manaus, którego celem jest formacja teologiczno-duszpasterska kandydatów do kapłaństwa z całego regionu „Północ 1” oraz kandydatów do diakonatu stałego i ludzi świeckich z Archidiecezji w Manaus.

Od 2011 roku przebywa w Rzymie na studiach.

s. Jolanta Ossowska  FMM
Franciszkanka, pochodzi z Gniewu. Pracuje w Meksyku.

s. Joela Schweda CSSE
Siostra ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety pochodząca z miejscowości Piece. Pracuje w boliwijskiej placówce Sióstr Elżbietanek w Sucre położonej na wysokości 2800 m n.p.m.

Ks. Grzegorz Paderewski
W 1994 roku przyjął święcenia prezbiteratu, a od 2004 roku pełni posługę misyjną w Brazylii.

Ks. Wojciech Ciesielski
Pochodzi z Bydgoszczy i w 1995 roku ukończył nasze seminarium. Od 2004 roku pełni posługę kapłańską na misji w Mukonchi, 200 km na północ od Lusaki, stolicy Zambii. W soboty i niedziele wyjeżdża do kaplic, których na misji ma 34. Potrzeba mu ok. trzech miesięcy, żeby wszystkie odwiedzić. Msze święte sprawuje w języku chibemba. Najbliższe miasto, Kabwe, jest oddalone od miejscowości pobytu ks. Wojciecha o 50 km. Droga samochodem przez busz trwa ok. 2,5 godziny. W mieście jest poczta, banki, sklepy. Misja dysponuje dwoma samochodami – małym i dużym. Małym księża podjeżdżają na krótkie dystanse. Dużym – jedzie się do miasta, do najbardziej odległych kaplic.

W Zambii nie chrzci się maluchów. Zazwyczaj do sakramentu chrztu przystępują starsze dzieci i dorośli. Zdarza się, że podczas Mszy świętej jest ok. 60 chrztów i 20 ślubów. Katolicy stanowią 20% wszystkich wierzących. Na misji jest przedszkole dla sierot. Jest ich wiele, bo AIDS jest dziś plagą Afryki. Do szkół chodzi mniej niż połowa dzieci zambijskich. Są szkoły rządowe, bezpłatne, ale wymaga to zakupienia butów, mundurków i przyborów dziecka. Mieszkańców na to nie stać. Są też szkoły prywatne (odpłatne).

Ks. Krzysztof Mróz
W 1989 roku ukończył nasze seminarium i od 1993 roku pełni posługę misyjną w Lusace w Zambii.

Ks. Maciej Oparka
W 2001 roku ukończył nasze seminarium i pełni posługę misyjną w Lusace w Zambii od 2005 roku. Na terenie parafii istnieją trzy szkoły, do których łącznie uczęszcza ok. 400 osób. W tych placówkach uczą się dzieci oraz młodzież, która nie dostała się do szkół państwowych ze względów finansowych.

Ks. Mirosław Rietz
Pochodzi z Gdyni, w roku 1981 ukończył nasze seminarium i pracuje jako misjonarz w Brazylii.

Ks. Michał Szulc
Pochodzi ze Skarszew, a święcenia kapłańskie przyjął w 2000 roku. Od 2003 roku jest misjonarzem w Papui Nowej Gwinei. Swoją posługę misyjną wypełnia w Archidiecezji Madang, położonej nad Morzem Nowogwinejskim w parafii Annaberg, w dżungli nad ogromną rzeką Ramu, gdzie około 120 lat temu rozpoczęła się systematyczna praca katolickich misjonarzy. Tutaj ludzie mówią ponad 826 językami, a liczba ludności wynosi zaledwie ok. 7 mln. Większość mieszkańców Nowej Gwinei wciąż mieszka w dżungli, tak samo jak ich przodkowie sprzed kilkuset lat, gdzie w zgodzie z  naturą budują swoje osady. W swojej tradycji nie mają zwyczaju budowania miast czy większych skupisk ludzkich. Miasta pojawiły się tutaj wraz z przybyszami z Europy. Papuasi bardzo lubią wszelkiego rodzaju procesje, dlatego w wielu miejscach nabożeństwa drogi krzyżowej – szczególnie w Wielki Piątek – przebiegają na dystansie kilkunastu kilometrów. Wtedy to miejscowi ludzie w procesji z krzyżem odwiedzają wiele wiosek, przedzierając się przez tropikalną dżunglę.

Br. Mariusz Pruszak OFMConv
Brat Mariusz jest franciszkaninem, pochodzącym z Tczewa. Pracuje w Brazylii, w miejscowości Jurua, centrum brazylijskiej Amazonii.

Jeśli macie jakieś informacje o misjonarzach pochodzących z naszej diecezji, a o których tutaj nie napisaliśmy, to bardzo proszę o wiadomość: kontakt@kolomisyjne.pl.