II Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan

  W sobotę 5.11.2016 wraz z Ks. Prefektem Arkadiuszem Drzycimskim uczestniczyliśmy w II Europejskim Kongresie w Obronie Chrześcijan, organizowanym przez p. prof. Ryszarda Legutko.

img_0881

I Edycja Konkursu Misyjnego Diecezji Pelplińskiej

Zapraszamy Was do wzięcia udziału I Edycji Konkursu Misyjnego Diecezji Pelplińskiej. Konkurs   „Idźcie i głoście”  odbywać się będzie w diecezji pelplińskiej i skierowany jest do wszystkich uczniów oraz nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjalnych. Organizatorami i realizatorami Konkursu jest Papieskie Dzieła Misyjne Diecezji Pelplińskiej, Kleryckie Koło Misyjne przy Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji ...

pum b.cz

Diecezjalny Kongres Misyjny Dzieci w Pelplinie

15 października br. w Pelplinie odbył  się Diecezjalny Kongres Misyjny Dzieci. To misyjne świętowanie było przygotowaniem do zbliżającej się Niedzieli Misyjnej i  Tygodnia Misyjnego. Wzięło w nim udział około 700 osób z całej diecezji pelplińskiej. Kongres rozpoczął się Mszą Świętą w katedrze pelplińskiej pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla. Modlitwie towarzyszyła misyjna ...

102

Tradycyjnie w okresie wakacyjnym Kleryckie Koło Misyjne organizuje Obóz Misyjny dla członków Kół Misyjnych naszej diecezji. Już od kilku lat obozy odbywają się w miejscowości Garczyn (30 kilometrów za Kościerzyną), która słynie miedzy innymi z hodowli strusi oraz pięknego kościółka położnego u wjazdu do miejscowości. Dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza Rafała Cieszyńskiego turnusy odbywają się w ośrodku przy tej parafii. Każdorazowo na jednym turnusie przebywa ok. 70 dzieci.

Zespół animatorów składa się z kleryków oraz osób świeckich, którym bliskie są sprawy misyjne. Czas spędzany w Garczynie jest czasem odpoczynku z Panem Bogiem, gdzie poprzez modlitwę i zabawę młodzi ludzie mogą przybliżać sobie ideę misyjną Kościoła. W programie każdego dnia nie braknie porannego apelu wraz z gimnastyką, kąpieli w jeziorze pod czujnym okiem ratownika (choć pogoda nie zawsze ma dla nas optymistyczne plany), ogniska, podchodów, biegów patrolowych, turnieju sportowego i wszelkiego rodzaju zabaw, które w połączeniu z modlitwą pozwalają na radosne spędzanie wakacyjnego czasu w duchu misyjnym. Codzienne spotkania w grupach, pod bacznym okiem opiekunów, kończące się jakimś określonym zadaniem do wykonania przez całą grupę, służą rozbudzeniu i kształtowaniu w każdym z uczestników poczucia odpowiedzialności za misje. Najpiękniejszym wyrazem naszej solidarności z misjonarzami, misjonarkami i dziećmi wszystkich kontynentów jest codzienna Eucharystia pod przewodnictwem neoprezbiterów i prezbiterów związanych w czasach kleryckich z Kleryckim Kołem Misyjnym. Podczas turnusów odbywają się również spotkania z zaproszonymi gośćmi. Co roku odwiedza nas Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Diecezjalny Jan Bernard Szlaga. Uczestnictwo dzieci w Papieskim Dziele Misyjnym Kościoła, tym samym coroczne przeżywanie swoich wakacji w gronie misyjnej wspólnoty, to pewien i pewny sposób na dojrzewanie w Kościele już od najmłodszych lat. Dla nas to kolejne wezwanie Chrystusa do tego, aby nieustannie głosić całemu światu chwalebne Orędzie, także podczas śpiewów i zabaw pośród wakacyjnego wypoczynku.

A oto nasze wspomnienia z tegorocznego Obozu:
Latem tego roku miałem niezwykłą przyjemność uczestniczyć w Obozie Misyjnym w Garczynie. Mimo że jestem klerykiem III roku byłem tam po raz pierwszy. Całe to przedsięwzięcie organizowane jest przez kleryków naszego seminarium zrzeszonych w Kole Misyjnym.
Praca z dziećmi to zawsze ciekawe doświadczenie, daje wiele inspiracji i radości. Z nimi po prostu nie można się nudzić. Przez każde nowe rekolekcje z najmłodszymi odkrywam to na nowo. Dla kleryków jest to okazja, aby pogłębili swoją formację pastoralną. Wiem jednak jak wiele pracy wymaga ewangelizacja dzisiaj, w świecie internetu, komórek, gier, popkultury. Dlatego inicjatywy takie jak Garczyn cieszą – tym bardziej, że dzięki Bogu nie brakuje chętnych.
Na Obozie Misyjnym przez codzienną eucharystię, modlitwę, ale i zabawę przybliżamy dzieci do Boga, a to w nich jest nadzieja Świata i Kościoła.