II Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan

  W sobotę 5.11.2016 wraz z Ks. Prefektem Arkadiuszem Drzycimskim uczestniczyliśmy w II Europejskim Kongresie w Obronie Chrześcijan, organizowanym przez p. prof. Ryszarda Legutko.

img_0881

I Edycja Konkursu Misyjnego Diecezji Pelplińskiej

Zapraszamy Was do wzięcia udziału I Edycji Konkursu Misyjnego Diecezji Pelplińskiej. Konkurs   „Idźcie i głoście”  odbywać się będzie w diecezji pelplińskiej i skierowany jest do wszystkich uczniów oraz nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjalnych. Organizatorami i realizatorami Konkursu jest Papieskie Dzieła Misyjne Diecezji Pelplińskiej, Kleryckie Koło Misyjne przy Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji ...

pum b.cz

Diecezjalny Kongres Misyjny Dzieci w Pelplinie

15 października br. w Pelplinie odbył  się Diecezjalny Kongres Misyjny Dzieci. To misyjne świętowanie było przygotowaniem do zbliżającej się Niedzieli Misyjnej i  Tygodnia Misyjnego. Wzięło w nim udział około 700 osób z całej diecezji pelplińskiej. Kongres rozpoczął się Mszą Świętą w katedrze pelplińskiej pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla. Modlitwie towarzyszyła misyjna ...

102

PAPIESKIE DZIEŁO PIOTRA APOSTOŁA

Joanna Bigard założycielka

Początki Dzieła sięgają roku 1889, kiedy to bp Cousin z Nagasaki napisał o trudnościach w przyjęciu kandydatów do seminarium z powodu braku środków materialnych na ich utrzymanie – zgłosiło się wówczas 50 kandydatów, podczas gdy on mógł przyjąć tylko 12. W odpowiedzi na ten list Stefania Bigard-Cottin oraz jej córka Joanna niezwłocznie rozpoczęły kwestę – najpierw wśród przyjaciół i znajomych – na utrzymanie jednego japońskiego seminarzysty. Ofiarodawcy, którzy zobowiązali się do systematycznego wpłacania składek na utrzymanie seminarzystów, stali się pierwszymi członkami nowego dzieła misyjnego. Wkrótce dzieło to zaczęło zataczać coraz szersze kręgi. W 1893 roku papież Leon XIII z okazji otwarcia ufundowanego dzięki paniom Bigard seminarium w Kandy na Cejlonie pochwalił ich inicjatywę w specjalnej, poświęconej seminariom w Indiach encyklice Ad extremas Orientis.

6 lutego 1904 r. Joanna została przyjęta przez papieża Piusa X, któremu zaprezentowała długą listę problemów wiążących się z powołanym Dziełem, prosząc o błogosławieństwo. Ojciec Święty z ojcowską miłością wszystkie po kolei pobłogosławił. Było to ostateczne i najbardziej uroczyste potwierdzenie Dzieła przed oddaniem jego prowadzenia w inne ręce. Papież Pius XI swoim breve apostolskim z 29 VII 1925 ogłosił patronką Dzieła św. Teresę od Dzieciątka Jezus, a w encyklice Rerum Ecclesiae (28 II 1926) ogłosił je „papieskim”.

Więcej informacji na temat PDAP pod adresem: www.pdpa.missio.org.pl.