MISYJNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE W PELPLINIE


W dniach 25-27 marca 2022 Kleryckie Koło Misyjne działające przy Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie zorganizowało misyjne dni skupienia. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało: „Z Pauliną Jaricot modlimy się o pokój”.

Tradycją naszego seminarium jest organizowanie różnych spotkań rekolekcyjnych w czasie tzw. „mocnych okresów liturgicznych”. Takim  z pewnością jest czas Wielkiego Postu. Na półmetku okresu przygotowania do świąt Wielkanocy dzieci i młodzież naszej diecezji miała okazję wspólnie się spotkać, pomodlić i radośnie spędzić czas.

Modlitwa o pokój

W obecnej sytuacji na naszym kontynencie modlitwa o pokój jest niewątpliwie sprawą, która jest droga każdemu sercu. Taką okazała się również dla uczestników rekolekcji.

Rekolekcje rozpoczęły się konferencją wprowadzającą. Podczas której przypomnieliśmy sobie części wielkiego postu. Następnie kleryk Przemek zaczął cykl trzech konferencji poświęconych kolejno: poście, jałmużnie i modlitwie. Po każdej z konferencji była okazja do pracy w grupach w celu przepracowania treści oraz wzajemnej integracji. Wieczorem spotkaliśmy się na nabożeństwie drogi krzyżowej w kaplicy Collegium Marianum.

Centralnym punktem każdego dnia była Msza Święta. Spotkania z żywym Bogiem w Eucharystii, w którym dzieci i młodzież mogli złożyć całą swoją ufność, dodawały wszystkim sił i pogody ducha.

W sobotni wieczór wszyscy wspólnie udali się również na adorację Najświętszego Sakramentu, której istotę przytoczył im kleryk Krystian Rink dziekan alumnów. Zaznaczył on, że istotą adoracji jest bycie blisko Boga obecnego w Hostii świętej.

Paulina Jaricot – już niedługo błogosławiona

Nieustaną duchową towarzyszką z pewnością była sługa boża Paulina Jaricot założycielka papieskiego dzieła rozkrzewienia wiary. Zarówno ks. Patrzykąt, jak i ks. Jerzy Zgoda którzy odprawiali Msze Święte. Podczas homilii nawiązywali wielokrotnie do życiorysu przyszłej błogosławionej.

Młoda francuska nawróciła się jak miała 17 lat pod wpływem kazania jednego z Księzy na temat próżności. Słowa kapłana wywarły na niej ogromny wpływ. Zaczęła się coraz bardziej angażować w życie społeczne jak i kościelne przez różnego rodzaju pomoc finansową i modlitewną. Całe swoje życie poświęciła Jezusowi i Maryi co przyniosło błogosławione owoce dla całej wspólnoty Kościoła. Jest założycielką Żywego Różańca. Wspólnoty, która do dzisiaj jest obecna na każdej parafii.

Wspólna zabawa okazją do zbliżenia się do siebie i do Pana Boga

Wielką radością dla wszystkich był czas, który był spędzony aktywnie. Takim momentem była zdecydowanie gra terenowa, która mimo tego iż wymagała przejścia wielu kilometrów zakończyła się sukcesem i uśmiechem na twarzach uczestników. W sobotę uczestnicy mieli okazję  do prezentacji swoich talentów. Jak zawsze uczestnicy podołali zadaniu i pokazali swoje ukryte talenty. Dominował śpiew, a osoba, która wygrała był Stachu ze Stężycy.

Podziękowanie

Na koniec chcielibyśmy podziękować wszystkim uczestnikom, animatorom, klerykom i księżom którzy zaangażowali się w rekolekcje. Wasz wkład przyczynił się do tego. że odbyły one się odbyły. Dziękujemy za Wasz uśmiech chęć do pomocy.

To nie koniec misyjnych atrakcji

Drodzy uczestnicy rekolekcji i przyjaciele misji! Nie pozwólcie na to aby Wasz misyjny zapał zgasł! Już niedługo kolejna edycja wakacyjnych obozów misyjnych w Bysławku. Odbędzie się on w 2 turnusach w pierwszej połowie lipca. Więcej informacji już wkrótce!

Kl. Adam – Prezes Koła Misyjnego