Pół tysiąca dzieci i młodzieży na Kongresie Misyjnym w Pelplinie

17 października w bazylice katedralnej oraz auli Collegium Marianum w Pelplinie odbył się Diecezjalny Kongres Misyjny.

Misyjne święto licznych ognisk misyjnych z całej diecezji rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny.

​„Przyznać się do Jezusa Chrystusa jest również postawą misyjną”, powiedział 17 października do przedstawicieli dziecięcych i młodzieżowych kół misyjnych z całej diecezji biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

W Pelplinie odbył się dzisiaj Diecezjalny Kongres Misyjny. Rozpoczęła go Msza św. koncelebrowana w bazylice katedralnej. We wprowadzeniu do liturgii dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Pelplińskiej ks. Jerzy Zgoda podkreślił: „pragniemy pokazywać, że jesteśmy nie tylko zatroskani o swoje sprawy, ale że potrafimy patrzeć szerzej, na cały świat, wspierając misjonarzy i tych wszystkich wśród których oni pracują”.

W homilii bp Kasyna nawiązał do potrzeby zdobywania wiedzy, którego symbolem jest szkoła. W dialogu z dziećmi kaznodzieja mobilizował młodych słuchaczy, aby widzieli wartość zdobywania solidnej wiedzy w wielu dziedzinach życia a także poznawania świata i Ojczyzny.

„Chciałbym z wami podialogować o geografii Pana Boga, który chce być obecny tam, gdzie żyje człowiek”, mówił dalej hierarcha. Biskup przypomniał, że Bóg powołuje misjonarzy, aby przez nich ludzie poznali Jego miłość.

Akcentując, że każdy chrześcijanin może być misjonarzem, biskup pelpliński zwrócił uwagę, że w świecie pracuje na misjach ponad dwa tysiące polskich misjonarzy. Jednak, jak stwierdził biskup, jest ciągle olbrzymia ilość ludzi, którzy nie znają Chrystusa. „Mamy docierać do tych miejsc, gdzie ludzie nie znają Pana Jezusa”, mówił bp Kasyna i wyliczał zasługi grup misyjnych, które modlitwą, świadectwem, duchowymi i materialnymi ofiarami oraz apostolatem pomagają misjonarzom.

„Można być apostołem, misjonarzem nawet nie ruszając się ze swojego miejsca zamieszkania, ale trzeba wszędzie dzielić się Jezusem Chrystusem”, stwierdził biskup i dodał, że „przyznać się do Jezusa Chrystusa jest również postawą misyjną”.

Hierarcha dziękował, że uczestnicy kongresu przybyli w strojach przypominających kulturę różnych narodów świata, gdzie posługują misjonarze. „To wasz wyraz pamięci o misjach”, podkreślił, prosząc, aby serca młodych „kochały Pana Boga i drugiego człowieka, także ludzi żyjących daleko”.

Na zakończenie homilii biskup zauważył, że duchowa i materialna pomoc sprawia, że „różne projekty podejmowane  przez misjonarzy mogą być realizowane a przez to Jezus staje się obecny w życiu innych ludzi”.

Druga część radosnego spotkania kongresowego odbywała się w auli Collegium Marianum. Przy udziale alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, w którym działa trzydziestoosobowe koło misyjne, przy pomocy grup misyjnych z  parafii na kongresie zorganizowano wystawy, pokazano kulturę krajów misyjnych. Wśród przemawiających była Anna Sobiech, sekretarz krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci oraz s. Ida, karmelitanka z Kamerunu.

Kongres, w którym wzięło udział ponad pół tysiąca dzieci i młodzieży, zakończył wspólny posiłek.

Dodaj komentarz


*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *