Niezwykły gość z Nigerii

Naszą wspólnotę seminaryjną odwiedził w ostatnich dniach szczególny gość, Ksiądz Biskup Hyacinth Oroko Egbebo, wikariusz apostolski Bombai w Nigerii. Ksiądz Biskup podczas spotkania z klerykami podzielił się doświadczeniem Kościoła afrykańskiego. Było to dla nas niezwykłe świadectwo wiary, która niejednokrotnie musi borykać się z rozlicznymi problemami. W słowach Księdza Biskupa Hyacintha mogliśmy wyczuć niezwykłą troskę, zmysł wiary oraz ogrom doświadczenia. Emocje, głębia osobowości, bogactwo poruszanych tematów sprawiły, iż spotkanie minęło nam bardzo szybko.

Nigeria jest najludniejszym państwem na kontynencie afrykańskim, zamieszkiwanym przez 160 milionów ludzi. W tym katolików jest tylko około 30 milionów. W Wikariacie Apostolskim Bomadii, którego administratorem jest Ksiądz Biskup Hyacinth mieszka 2 miliony 600 tysięcy ludzi, a na 21 parafiach pracuje tylko 21 księży i 8 księży misjonarzy. Ksiądz biskup pragnie, aby wikariat przekształcić w diecezję, lecz w tej chwili jest to niemożliwe ponieważ nie ma ani struktur personalnych, ale też materialnych, które umożliwiłyby taki krok.

Dostojny gość podczas swojego pobytu na terenie naszej diecezji spotkał się z Księdzem Biskupem Diecezjalnym Janem Bernardem Szlagą, a także nawiedził wspólnoty parafialne w Jeżewie, Kościerzynie, Piasecznie i Starogardzie Gdańskim. Jako Kleryckie Koło Misyjne oraz wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy umożliwili nam dzisiejsze spotkanie. Szczególnie dziękujemy naszemu Gościowi, iż zechciał nas wzbogacić swoim doświadczeniem wiary.

Pamiętajmy w swojej modlitwie o Kościele w Nigerii, który ostatnimi czasy nękany jest też atakami ze strony islamskich ekstremistów z ugrupowania Boko Haram.

Dodaj komentarz


*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *